Ugandan children/Dzieci Ugandy

... POPATRZ NA TE TWARZE, CZYŻ NIE SĄ PIĘKNE?! :D...

Sierpień 2023…

Na początku tego roku (jakoś) ciocia Ola -Aleksandra C.- wprowadziła w życie projekt uzbierania pieniążków przez dzieci ze szkółki niedzielnej Zagórna 10 dla dzieci z "Nazina School of Creativity" w Ugandzie, Fort Portal, na COŚ FAJNEGO💝. Gdy napisała mi o tym i spytała co to mogłoby być od razu podałam jej odpowiedź bo wiedziałam, że tamtejszym moim podopiecznym marzy się ślizgawka na ich małym placu zabaw🛝. Ola powiedziała, iż nie wie ile uda się uzbierać, ale okazało się, że dzieciaczki z KECh Zagórna 10 w Warszawie tyle lodów, lizaków, może i zabawki nowej, odmówiły sobie, że udało się uzbierać na tę ślizgawkę, która wcale nie była taka tania! 

Ślizgawka wykonana, dostarczona, umocowana porządnie więc nic tylko WOOOOOO🛝😍!!! 

Jestem przeszczęśliwa patrząc na radość dzieciaczków z Ugandy🇺🇬 i DUMNA z dzieciaczków tu z Polski🇵🇱!!!
Ciociu Olu, pokaż im proszę, tym gorącym serduchom, we wrześniu tę radosną relację i podziękuj przede wszystkim w imieniu dzieci, Rinnah, która Nazina School of Creativity prowadzi (Nazina NGO), nauczycielek i moim❤️‍🔥!
Tłumaczę 😉 : “Dziękujemy dzieci z Zagórnej”

Luty-Marzec 2023…

Misja Nazina NGO , www.nazinango.com , ma pod swoją opieką 10 ubogich rodzin porozsiewanych po okolicznych wioskach blisko miasta Fort Portal. W każdej rodzinie jest kilkoro dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Część z nich ma opiekunów, którzy opłacają im regularnie edukację, bo rodzin na to nie stać (opiekunowie z USA i Polski). Część jeszcze czeka na pomoc. Koszt miesięczny to tylko 35$ na dziecko. W tym jest zakupiony szkolny mundurek, plecak, podstawowe przybory: wyposażony piórnik, zeszyty (uzupełniane co semestr; w Ugandzie są 3 semestry!), śniadanie i lunch w przedszkolu/szkole, buty, dodatkowo w razie potrzeby opłacane są rachunki medyczne: wizyta u lekarza, leki (publiczna służba zdrowia jest odpłatna!).
Rinnah, która misję prowadzi tu sama, otworzyła też przedszkole w mieście Fort Portal – Nazina Schol of Creativity, w którym ja „pracuję”. Mamy tu 10-cioro podopiecznych w wieku 3-6 lat :).
Tu edukacja jest bardzo PORZREBNA I WAŻNA by zmienić życie tych małych ludzi, by mogli(-y) wyjść z kręgu ubóstwa i co za tym niestety idzie alkoholu, przemocy, kradzieży, samotnego wychowywania potomstwa, itp. 

www.nazinango.com


Dzieci z Nazina School of Creativity:

PRECIUOS…

Ta mała dziewczynka ma na imię Precious i jest naprawdę bardzo cenna (co oznacza jej imię). Jej empaako to Atwooki :). Ma 3,5 lat. Wychowuje się w domu z 4-ką rodzeństwa. Ma przywilej mieć mamę i tatę, (tu w Ugandzie, szczególnie w biednych domostwach, to naprawdę rzadkie!) ale rodziny nie stać na opłacanie jej edukacji, bo po prostu jest uboga. Ja natomiast mam przywilej spędzać z nią 5 dni w tygodniu. Choć nie jest w mojej grupie małych uczniów to i tak mogę ją obserwować podczas wspólnego czasu zabaw na powietrzu jak i wewnątrz naszego małego przedszkola, czasu odpoczynku po lunchu i tego z książeczkami. Ona jest bardzo mądrą, spokojną, badawczą małą istotką. Jako jedyna zawsze w przeciągu kilku sekund zasypia podczas naszego 'story time' po obiadku. Myślę, że po prostu mój głos dobrze na nią działa gdy czytam dzieciom ;p. Bardzo lubi sport, książeczki i muzykę. Lubi też po prostu posiedzieć ze mną bez słów trzymając mnie za rękę. Jest przesłodka!!! 
Precious ma wsparcie w opłacie edukacji od dwóch cioć z Warszawy ze Zbory Zagórna 10 :).
usnęła mi 🙂 / i zmęczona bieganiem przyszła odpocząć, posiedzieć bez słów trzymając mnie za rękę
Tu świętowaliśmy urodziny jednego z naszych małych uczniów 🙂
Poniżej zobacz  w akcji z koleżankami Kasemire i Rinneth:D...
😀

Lipiec 2023

Poniżej, z tęskniącym z Polski za nimi sercem, o 3 "moich" chłopakach z Nazina School of Creativity: 

Daniel, Miguel, David... każdy inny ale w wielu sprawach jednak podobni :). Kochają sport, piłkę nożną, rywalizację z okrzykami: "I'm the winner!!!". 
Dzięki Nazina School of Creativity mają wsparcie w edukacji i rozwijają swoje talenty, mówią otwarcie o marzeniach (co w Ugandzie, w małych miastach, a szczególnie na wioskach, nie jest tak oczywiste i zrozumiałe, że dziecko ma marzenia!)... 

Miguel chce być pilotem, choć z moich obserwacji wynika, że jest uzdolniony artystycznie- lubi rysować, malować, układać, czesać, modelować wpinając różne trawki i kwiatki, nawet godzinami, moje włosy. 
Daniel chce być astronautą, choć jego zamiłowanie do piłki, silne poczucie przestrzegania zasad w sporcie i ewidentny dar do prowadzenia jak prawdziwy lider gry w piłkę nożną oraz siła fizyczna tego chłopca, wskazuje na to, że może byłby idealnym graczem rugby! 
David chce być policjantem. Jego zachowanie wobec dzieci i nauczycieli naprawdę pokazuje, że byłby świetnym stróżem prawa! Jest odważny, uczciwy i troskliwy, zwraca uwagę na swoje zachowanie, nie tylko na innych i stara się nie powtarzać tych samych błędów. Myślę, że byłby też świetnym żołnierzem!